III etap Konkursu wiedzy o Mazowszu odbędzie się w dniu 7 maja br. w godz. 1000-1130 w siedzibie MSCDN, ul. Świętojerska 9 w Warszawie.
Uczniowie rozwiązywać będą test pisemny obejmujący wymagania zawarte w podstawie programowej, zakres tematyczny I i II etapu oraz dodatkowo następujące zagadnienia:
- dzieje regionu (Mazowsze w XX wieku),
- Mazowsze dzisiaj – życie społeczne i gospodarcze,
- instytucje publiczne województwa mazowieckiego,
- innowacyjne Mazowsze i wykorzystanie funduszy unijnych,
- Mazowsze w filmie.
Literatura obowiązkowa:
Mazowsze wczoraj, dziś i jutro, Warszawa 2018
http://konkursy.mscdn.pl/images/konkursy2022/wom/publikacje/mazowsze_wczoraj_dzis_jutro.pdf
Literatura uzupełniająca:
Mazowsze – ekonomia i gospodarka, wyd. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Warszawa 2018
http://konkursy.mscdn.pl/images/konkursy2022/wom/publikacje/mazowsze_ekon omia_i_gospodarka.pdf
Przewodnik Industrialne Mazowsze
https://modanamazowsze.pl/wp-content/uploads/2023/04/Industrialne-Mazowsze.pdf
Aktualne statystyki
https://www.polskawliczbach.pl/mazowieckie
Przewodnik Mazowsze na filmowo
https://modanamazowsze.pl/e-publikacje/przewodniki/#mazowsze_na_filmowo
Nagrody
1. | Sport i rekreacja, czyli jak Kowalski odpoczywa - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. prof. Jigoro Kano STO w Warszawie |
2. | Turystyka jako element życia mieszkańców Mazowsza na przykładzie wybranych atrakcji regionu - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 62 im. Joanny Kolasińskiej w Warszawie |
3. | Podróż po dawnym Mazowszu - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego nr 3 w Płocku |
Wyróżnienia
- | Dzień jak co dzień- dawniej i dziś - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bulkowie |
- | Barwy mazowieckiej codzienności - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie |
- | Pasjonująca codzienność ziemi płońskiej - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku |
- | Ewolucja transportu na Mazowszu - od życia codziennego bez samochodów do nowoczesnych technologii w komunikacji miejskiej - Szkoła Podstawowa nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta w Warszawie |
- | Mazowiecka codzienność w tekstach literackich i publicystycznych - Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach |
Do etapu rejonowego przystąpiło 169 uczniów i uczennic. 26 osób zdobyło co najmniej 80 % punktów możliwych do zdobycia i tym samym uzyskało prawo do startu w etapie wojewódzkim.
Na podstawie § 7 p. 5 Regulaminu Konkursu
„Jeżeli 80% punktów możliwych do zdobycia uzyska mniej niż 25% wszystkich uczestników etapu rejonowego, do etapu wojewódzkiego kwalifikowanych jest 25% uczestników, którzy uzyskali w nim najwyższe wyniki spośród uczniów przystępujących do etapu rejonowego.
W przypadku, gdy uczniowie uzyskają taką samą liczbę punktów, procent uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego będzie zwiększony odpowiednio”.
kolejnych 27 osób zostało dodatkowo zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego
Wyniki etapu rejonowego Konkursu Wiedzy o Mazowszu (plik w formacie PDF)
II etap Konkursu zostanie przeprowadzony w dniu 26 marca br. w godz. 900-1030
Miejscem eliminacji pisemnych są siedziby wydziałów MSCDN, z wyjątkiem Warszawy, gdzie uczniowie przystąpią do testu w budynku Menadżerskiej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Kawęczyńska 36.
Test obejmuje wymagania zawarte w podstawie programowej, zakres tematyczny I etapu oraz dodatkowo następujące zagadnienia:
- przyroda regionu i jej przekształcenia,
- dzieje regionu (Mazowsze książęce, Mazowsze w Koronie, Mazowsze pod zaborami),
- mieszkańcy Mazowsza,
- literackie wędrówki po Mazowszu,
- Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Literaturę podstawową stanowi publikacja Samorządu Województwa Mazowieckiego Mazowsze wczoraj, dziś i jutro, Warszawa 2018 r.
Literatura uzupełniająca: Mazowiecki Szlak Literacki http://msl.nogravity.io/ oraz portal http://modanamazowsze.pl
Uczniowie przystępujący do testu:
- | okazują legitymację szkolną, ewentualnie inny dowód tożsamości ze zdjęciem, |
- | wyposażeni są w długopis (ew. pióro) z czarnym lub niebieskim tuszem, opcjonalnie również lupę, linijkę, kalkulator, |
- | na salę nie mogą wnosić żadnych urządzeń elektronicznych (w tym telefonów), |
- | mogą posiadać małą butelkę wody i chusteczki higieniczne. |
W pierwszym etapie rywalizacji indywidualnej Konkursu wiedzy o Mazowszu udział wzięło 314 osób spośród 350 uprawnionych.
Uczniowie rozwiązywali - pod nadzorem Szkolnej Komisji Konkursowej - test na platformie Moodle.
Minimum kwalifikujące do kolejnego etapu (czyli nie mniej niż 70% punktów) uzyskało 179 osób.
Lista uczestników zakwalifikowanych do etapu rejonowego
Etap rejonowy odbędzie się w trybie stacjonarnym w dniu 26 marca br.
Rozpoczynamy nabór do kolejnej edycji Konkursu wiedzy o Mazowszu - interdyscyplinarnego, wieloetapowego przedsięwzięcia, którego adresatem są uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz nauczyciele - ich opiekunowie.
Stawką w grze są nagrody pieniężne dla zespołów, które zrealizowały najlepsze projekty oraz – jak w przypadku innych konkursów kuratoryjnych - dodatkowe punkty dla finalistów i laureatów w rekrutacji do mazowieckich szkół średnich.
Wiedza uczestników będzie testowana w indywidualnych eliminacjach pisemnych na etapie szkolnym, regionalnym i wojewódzkim. Wcześniej uczniowie zrealizują grupowe projekty edukacyjne.
Temat przewodni projektów VII edycji to Życie codzienne na Mazowszu. Mogą to być wszelkie przedsięwzięcia nie tylko z historią w tle. Szczegółowa tematyka jest w gestii uczniów i nauczyciela opiekuna. Czas trwania projektów jest dowolny, ważne aby zostały zrealizowane do 22 grudnia 2024 r.
Zgłoszenia do Konkursu przyjmujemy do 21 października br.
Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Konkursu oraz załącznikach (w szczególności w Programie merytorycznym i Harmonogramie).
Kontakt: Iwona Moczydłowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel.: 692 526 891
Z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Dyrektora Jarosława Zaronia w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowująca tegoroczne edycje dwóch sztandarowych przedsięwzięć z zakresu edukacji regionalnej dla uczniów i nauczycieli województwa mazowieckiego.
Tematem przewodnim obu przedsięwzięć w tym roku były „Kobiety Mazowsza”.
Uczestnicy obu Konkursów odebrali z rąk Marszałka i Dyrektora MSCDN dyplomy, nagrody rzeczowe oraz gratulacje.
W tym roku do Konkursu wiedzy o Mazowszu zgłosiło się 45 szkół z rejonu działania wszystkich Wydziałów MSCDN. Zadeklarowały one realizację 88 projektów z udziałem 355 uczniów. Do końca doprowadzone zostało 67 projektów, spośród których zwycięskie wyłoniła Wojewódzka Komisja Konkursu „Wiedzy o Mazowszu” (zob. poniżej). Natomiast do rywalizacji indywidualnej w tym konkursie stanęło 243 uczniów, z czego 18 ukończyło Konkurs z tytułem laureata, a 23 z tytułem finalisty. Oni również odebrali zaświadczenia oraz nagrody od Marszałka Województwa Mazowieckiego i Dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Uhonorowani zostali także nauczyciele opiekunowie oraz członkowie komisji konkursowej.
NAGRODY
I miejsce - Kobiecym okiem – kobiety Mazowsza wczoraj i dziś oraz Siła kobiet – zwykłe i niezwykłe kobiety Mazowsze
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty
Projekty zostały przygotowane przez dwa zespoły uczniów pracujących pod opieką tej samej nauczycielki. W wielopłaszczyznowy sposób realizują zaplanowane cele: poprzez stworzenie lalki -reprezentującej postać kobiety Mazowsza, wycieczki śladami wybranych bohaterek, zajęcia dla młodszych klas, przygotowanie artykułów do gazetki szkolnej. Dobrze udokumentowane działania na platformie Padlet, w tym wywiady z postaciami historycznymi oraz filmiki przedstawiające etapy realizacji projektu, prezentują oryginalność ujęcia tematu przewodniego. Poprzez ciekawy dobór bohaterek, nie tylko edukują, ale również inspirują młodych ludzi do działania, pokazując, że każdy może mieć wpływ na historię swojego regionu.
II miejsce - Siła jest kobietą, czyli o znanych i mniej znanych „MAZOWSZANKA”
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego nr 3 w Płocku
Starannie przygotowane wieloetapowe przedsięwzięcie łączące w sobie edukację z różnych dziedzin na temat znanych i mniej znanych kobiet związanych z Płockiem. Wykorzystuje multimedialne narzędzia, takie jak zdjęcia, filmy i dźwięk, co przyciąga uwagę odbiorców. Różnorodność działań projektowych, w tym własnoręcznie wykonane plansze tematyczne Kamishibai, gra terenowa, scenki teatralne czy pomysł na nietuzinkową i angażującą sesję zdjęciową, wpływają na wyjątkowość projektu.
III miejsce Feminarium Manifesto
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. Jigoro Kano w Warszawie
Projekt wyróżnia się kompleksowym podejściem do współczesnej problematyki w odniesieniu do tematu przewodniego. Zamierzony przez grupę projektową efekt został osiągnięty dzięki przeprowadzeniu ankiet oraz wywiadów z mieszkankami Warszawy, w tym z nauczycielkami. Innowacyjne działania projektowe grupa zaprezentowała na stworzonej specjalnie do tego przedsięwzięcia stronie internetowej. Zamieszczone są tam pliki audio z dokumentacją wywiadów. Inicjatywa nie tylko wzbogaca wiedzę uczestników na temat kobiet Mazowsza, lecz także buduje świadomość społeczną na temat roli kobiet we współczesnym społeczeństwie.
WYRÓŻNIENIA
wyróżnienie – Kobiece oblicze Błonia
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
Zespół projektowy przeprowadził badania statystyczne, a następnie zogniskował działania wokół kobiet związanych z lokalną społecznością. Uwagę zwraca wykorzystanie różnorodnych materiałów źródłowych, takich jak np. rocznik statystyczny, Archiwum Historii Mówionej, czy wywiady. Rezultaty opublikowane zostały na blogu, stronie szkoły oraz w lokalnej gazecie.
wyróżnienie - Maria Skłodowska-Curie – matka, żona, noblistka
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie
Uczniowie z koła naukowego im. Marii Curie Skłodowskiej w ciekawy sposób prześledzili wątki dotyczące życiorysu patronki podczas jej pobytu w Warszawie. Stworzyli film dokumentujący wycieczkę śladami noblistki. Jednym z kluczowych działań był wywiad z lekarką z Instytutu Onkologii dotyczący chorób nowotworowych i wykorzystania w ich leczeniu radioterapii.
wyróżnienie - Maria Skłodowska-Curie dla Mazowsza
Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. św. Jana Pawła II w Warszawie
W ramach realizacji projektu uczniowie odwiedzili wiele miejsc związanych z życiem i działalnością Marii Skłodowskiej-Curie. W Pracowni Radiologicznej Instytutu Onkologii rozmawiali z panią fizyk o wpływie odkryć małżonków Curie w dziedzinie promieniotwórczości. Swoje działania przedstawili w interesującej formie – jako wiadomości dnia na temat noblistki.
wyróżnienie - Kobiece serce Mazowsza – poezja i inspiracje oraz Portrety poetek Mazowsza
Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg Zarembiny w Warszawie
Dwa zespoły projektowe połączyły siły i razem przygotowały wieczór poezji, muzyki oraz okolicznościowy wernisaż poświęcony czterem poetkom. Godna podkreślenia jest staranność aranżacji wydarzenia oraz dobór bohaterek – mało znanych lub wcale nieznanych, ale wartych zainteresowania ze względu na twórczość i związki z regionem. Wcielenie się uczniów w rolę bohaterek nadało wydarzeniu powagi i wpłynęło na podniosłość tego wydarzenia.
wyróżnienie - Helena Mordak – twórczyni piękna za pomocą słów. Nauczycielka, poetka, regionalistka
Projekt prezentuje zasługi lokalnej poetki – Heleny Mordak. Grupa projektowa wykorzystała do realizacji zadania formę wywiadu. W rozmowie uczestniczyli syn i córka poetki, którzy poprzez swoje wspomnienia oraz prezentację rodzinnych pamiątek przybliżyli osobowość i twórczość matki. Efekty zaprezentowane zostały społeczności szkolnej oraz rodzicom i gościom podczas wigilijnego wieczoru poetycko-muzycznego.
Podsumowanie VI edycji Konkursu wiedzy o Mazowszu odbędzie się w dniu 17 czerwca br. w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.
W trakcie tego spotkania, które rozpocznie się o godzinie 1000
- przekażemy laureatom i finalistom zaświadczenia Kuratorium Oświaty,
- wręczymy zespołom uczniowskim dyplomy za zwycięskie projekty tej edycji,
- uhonorujemy nauczycieli opiekunów za szczególne osiągnięcia wychowanków,
- wręczymy wszystkim nauczycielom koordynującym zrealizowane projekty dyplomy podpisane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Dyrektora MSCDN.
Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem dyrektora szkoły do Przewodniczącej Komisji Wojewódzkiej na adres mailowy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
do godz. 1400 drugiego dnia roboczego, licząc od pierwszego dnia po zakończeniu wglądów.
Termin ten upływa w środę 27 marca br.
Po zakończeniu procedury odwoławczej i uwzględnieniu zasad przyznawania tytułów Laureata i Finalisty:
- tytuł Laureata Konkursu wiedzy o Mazowszu otrzymują uczniowie, którzy uzyskali 25 i więcej punktów,
- tytuł Finalisty Konkursu wiedzy o Mazowszu otrzymują uczniowie którzy uzyskali co najmniej 20 punktów.
Wyniki na etapie wojewódzkim (plik w formacie PDF)
W eliminacjach pisemnych II stopnia wzięło udział 199 uczestników spośród 205 uprawnionych.
Osiem osób pokonało próg kwalifikacyjny tj. 80 % i więcej punktów możliwych do uzyskania z testu.
Wyniki na etapie rejonowym (plik w formacie PDF)
Zgodnie z § 7 p.5 Regulaminu Konkursu łącznie do III etapu zakwalifikowanych zostanie 25% uczestników, którzy uzyskali najwyższe wyniki.
Lista osób zakwalifikowanych zostanie opublikowana po zakończeniu procedury odwoławczej.
Nagrody
1. | Kobiecym okiem – kobiety Mazowsza wczoraj i dziś oraz Siła kobiet – zwykłe i niezwykłe kobiety Mazowsza, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie |
2. | Siła jest kobietą, czyli o znanych i mniej znanych „MAZOWSZANKA”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku |
3. | Feminarium Manifesto, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. Jigoro Kano w Warszawie |
Wyróżnienia
- | Kobiece oblicze Błonia, Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu |
- | Maria Skłodowska-Curie – matka, żona, noblistka, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie |
- | Maria Skłodowska-Curie dla Mazowsza, Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. św. Jana Pawła II w Warszawie |
- |
Kobiece serce Mazowsza – poezja i inspiracje oraz Portrety poetek Mazowsza, Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Warszawie |
- | Helena Mordak – twórczyni piękna za pomocą słów. Nauczycielka, poetka, regionalistka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wolanowie |
Na ten moment termin eliminacji rejonowych jest utrzymany.
Prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z mapą blokad, wyszukanie alternatywnych tras przejazdu oraz środków komunikacji, takich jak kolej oraz uwzględnienie możliwych trudności w dotarciu na miejsce eliminacji przy szacowaniu czasu
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 55 uczniów i uczennic – Lista osób zakwalifikowanych
Eliminacje pisemne odbędą się w siedzibach warszawskiej siedzibie MSCDN, ul. Świętojerska 9 w dniu 8 maja br. w godz. 1000-1130.
Test pisemny obejmujący wymagania zawarte w podstawie programowej, zakres tematyczny I, II etapu oraz dodatkowo następujące zagadnienia:
• dzieje regionu (Mazowsze w XX wieku),
• Mazowsze dzisiaj – życie społeczne i gospodarcze,
• instytucje publiczne województwa mazowieckiego,
• innowacyjne Mazowsze i wykorzystanie funduszy unijnych,
• Mazowsze w filmie.
Literatura uzupełniająca:
− Mazowsze – ekonomia i gospodarka, wyd. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Warszawa 2018, http://konkursy.mscdn.pl/images/konkursy2022/wom/publikacje/mazowsze_ekonomia_i_gospodarka.pdf
− Przewodnik Industrialne Mazowsze https://modanamazowsze.pl/wp-content/uploads/2023/04/Industrialne-Mazowsze.pdf
− Aktualne statystyki https://www.polskawliczbach.pl/mazowieckie
− Mazowsze na filmowo http://www.mazowszenafilmowo.pl/
Z uwagi na dużą liczbę uczniów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu wiedzy o Mazowszu nastąpiła zmiana miejsca przeprowadzenia eliminacji.
Odbędą się one w budynku Menadżerskiej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Kawęczyńska 36 w Warszawie.
Termin bez zmian: 20 marca br. godz. 1000-1130.
Rejestracja rozpocznie się o godz. 900.
Ww. zmiana dotyczy tych uczniów, którzy pierwotnie mieli rozwiązywać test w siedzibie MSCDN Wydział w Warszawie.
Pozostali uczniowie rozwiązują test w adekwatnych do swojej lokalizacji siedzibach MSCDN, tj. w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.